štvrtok 24. februára 2011

Francúzska metóda v Čechách

Je čas zbúrať dva mýty o francúzskom gymnáziu. Po prvé: nejde len o rozšírenú výučbu jazyka. Po druhé: na tento odbor táborského Gymnázia Pierra de Coubertina nechodí múdrejší deti, ale múdrejší z neho odchádzajú.

A už tomu v septembri bude dvadsať rokov, čo tento odbor produkuje študentov poznačenej špeciálnou metódou výučby, ktorá inšpiruje aj tvorca súdobej reformy slovenského školstva. Táborskej gymnázium sa radí medzi jediné štyri školy v Čechách, ktoré odbor vyučujú.

"Najväčšou devízou tohto odboru je skutočnosť, že jazyk nie je cieľom, ale prostriedkom. Žiaci sa u nás naučí jazyk, ako najlepšie je to na českej strednej škole možné, ale ďaleko cennejšie je to, že sa naučí aj inému spôsobu myslenia a osvojovanie si vedomostí, než na aký sme boli doteraz v tradičnom slovenskom školstve zvyknutí, "líči prednosti štúdia na francúzskom gymnáziu zástupkyňa riaditeľa Marcela Horažďovská.

Ide o to, aby študent nebol zahltený faktami, ale aby s nimi vedel pracovať, vyhľadať ich, prepojiť súvislosti, vytvoriť si na ne názor, a ten potom obhájiť. Študenti francúzskeho gymnázia by mali byť ďaleko lepšie pripravení na dnešnú dobu, ktorú charakterizuje práve explózie informácií.
"Bola to náhoda. Chcel som na viacročné gymnázium, ale v piatej triede mi to nevyšlo, tak som to v sedmičke skúsil znova. Keď sa na to ale pozerám spätne, vidím to ako veľké plus. Keby som si dneska mohol vybrať znovu, volil by som francúzske gymnázium, "hovorí študent 5.A Štefan Klíma.
Jeho o rok starší spolužiačka Martina Reiterová z Bechyne je presvedčená, že vďaka francúzskej metóde bude mať na vysokej škole náskok. Napísať bakalársku prácu bude pre ňu zrejme hračka.

"Žiaci dokážu sadnúť a napísať akúkoľvek prácu. Tá má jasnú a logickú myšlienkovú štruktúru, je v nej jasne vidieť, z čoho vyšli, kam došli a na základe čoho k tomu došli, "vysvetľuje dějepisář Miroslav Veľký.
Ale neučia sa len študenti. Náročnú prípravu vrátane niekoľkomesačnej stáže na francúzskych školách a sústavné štúdium vyžaduje metóda aj po kantor.

"Mne to príde úplne obohacujúce. A to, čo viem, som sa nenaučila na fakulte, ale až tu, "pripúšťa ďalšie učiteľka francúzskej sekcie Kateřina Rinkeová.

Francúzska metóda sa na táborskej gymnáziu prelína s tou rýdzo českou, ktorá je ešte stále z väčšiny založená na bifľovanie faktov. Nadobudnuté informácie si však študenti tohto odboru vie poskládávat, vyhodnocovať, analyzovať.
"Napríklad v dejepise nestačí len porovnať dáta a povedať, kedy kto vládol. Snažíme sa na základe dostupných dokumentov, prostredníctvom obrázkov a textov, vlastne rekonštruovať dejiny, "priblížil svoju prácu v hodine Miroslav Veľký.
Podľa jeho francúzskeho kolegu Denise Géhina je najdôležitejšie cesta. "Pre formovanie ľudí je dôležitejšie ako samotné riešenie spôsob, ako sa k tomu riešeniu dostanú."

V krajine galského kohúta nie je táto metóda žiadnou novinkou. Žiaci sa jej tam učia už niekoľko desaťročí. Podľa Géhina je ale najlepšou kombináciou francúzska metóda a českí študenti.
"Sú pracovití, svedomití, usilovní, seriozní. Keď študujú Česi na francúzskych školách, učitelia si je veľmi pochvaľujú, "tvrdí lektor, ktorý na táborskej gymnáziu vyučuje fyziku a chémiu.

Kto si myslí, že absolventi francúzskeho gymnázia chodí vo väčšine prípadov študovať jazyky, mýli sa. Vedú ekonomické smery, práva, ale aj politológia, diplomacia, žurnalistika, prírodné vedy. Na štúdium jazykov chodia v krajnom prípade.


PlaySuperEna and win up to 150 million

"Študenti nám spätne potvrdzujú, že jazyk môžu aj zabudnúť, keď s ním ďalej nepracujú. Ale myšlienkové pochody, spôsob usporiadania informácií, ktoré im dá potrebné českej štúdium medicíny, v nich zostáva francúzskym spôsobom, "vysvetľuje Kateřina Rinkeová.
Aj keď pre študentov nie je samotný jazyk prioritou, zvládnu ho počas štúdia na úroveň C1, teda takmer ako rodený hovorca. K dispozícii majú žiaci po celú dobu štúdia autentickej učebnice, podľa ktorých sa učia aj vo Francúzsku. Dodává sa francúzske ministerstvo zahraničia a ministerstva školstva, ktoré takisto prispieva na platy francúzskych vyučujúcich.

Ponúka sa otázka, či študovať na francúzskom gymnáziu môžu len mimoriadne nadaní študenti. Žiaci tohto odboru sa však od ostatných veľa nelíši. Teda aspoň než do neho vstúpi. O tom je presvedčený aj Miroslav Veľký: "Nedá sa povedať, že sem chodia múdrejší deti, ale odtiaľ múdrejší odchádzajú."
Zdroj: taborsky.denik.cz